Fronty lakierowane na wysoki połysk z frezowanym uchwytem-tak czy nie?

Biały kolor nadal w modzie!   Pytając klientów o ich preferencje dotyczące mebli kuchennych w ponad 60% odpowiedzi słyszymy:

„Biały lakier i frezowany uchwyt poproszę.”

TAK! Jest to najczęściej wybierana opcja przez urządzających swoje wnętrza. Nie w każdym przypadku ten początkowy pomysł staje się  ostatecznym wyborem, dlatego postanowiliśmy przybliżyć ten temat. Nasuwają się pytania: Czy białe meble do kuchni to praktyczny wybór? Czy lakierowane fronty są odporne na uszkodzenia? Czy o frezowane uchwyty nie połamię paznokci, czy ich nie zarysuję? W jaki sposób czyścić lakierowane meble?

Zacznijmy od tego, że aby uzyskać efekt połysku na meblach możemy zastosować różne rozwiązania. Mogą to być lakiery, folie poliestrowe, laminaty, akryle.  W zależności jaki rodzaj „błysku” wybierzemy nasze meble będą  bardziej odporne na czynniki zewnętrzne(takie jak promienie słoneczne, wilgoć, zarysowania) lub nieco mniej.

Skupimy się dziś na frontach lakierowanych na wysoki połysk .  Przybliżymy ten temat omawiając jedną z naszych realizacji widoczną na zdjęciach.

Kolor zastosowany w tych meblach został wybrany z palety RAL – nr 9003 Bianco segnale. Jest to biel w odcieniu neutralnym.

Uchwyty frezowane są możliwe tylko we frontach lakierowanych.

Proces tworzenia takiego frontu zaczyna się od wyfrezowania wyżłobienia w płycie meblowej mdf,  Następnie całość pokrywana jest podkładem i lakierem. Dzięki temu otrzymujemy jednolite pokrycie całego frontu wraz z frezowanym uchwytem.

Lakierowane fronty mają wysoką odporność na czynniki zewnętrzne. Nie są podatne na zarysowania ani obicia podczas standardowego użytkowania kuchni.  Nie ma również ryzyka, że pod wpływem temperatury i pary (przeważnie w okolicach miejsca gotowania) front lakierowany będzie puchnąć lub się odkształcać.

Otwieranie frontów tego typu jest bardzo proste, lecz trzeba się do niego przyzwyczaić. Panie nie muszą obawiać się o swój piękny manicure. Dzięki użyciu odpowiednich zawiasów, otwieranie szafek jest bardzo lekkie i delikatne. Nie wymaga nakładu siły. System Blumotion pozwala na równie przyjemne i ciche ich zamknięcie.

Skoro już mamy i kochamy nasze białe lakierowane fronty z frezowanym uchwytem, to jak utrzymać je w czystości? Odpowiedź jest prosta-niewiele im trzeba! Najlepsza będzie delikatna i miękka ściereczka z mikrofibry lub bawełny i zwykła woda. Możemy oczywiście też sięgnąć po specjalistyczne preparaty przeznaczone do tego rodzaju powierzchni.

W prezentowanej kuchni lustrzany efekt, jaki dają lakierowane fronty, został wzmocniony zastosowaniem szkła Lacobel zamiast tradycyjnych płytek ściennych. Dzięki temu przestrzeń kuchenna może odbijać się nie tylko we frontach ale również ścianie. Całość daje niesamowity, przestrzenny efekt.

Dla kontrastu kolorystycznego zastosowano ciemny blat kuchenny laminowany firmy Kronospan o symbolu 3079 RS Czarny Oxide. Wykończenie tego blatu jest matowe, co daje ciekawy efekt w połączeniu z błyskiem frontów.

Oświetlenie podszafkowe LED z dotykowym włącznikiem oraz możliwością regulacji natężenia światła to ciekawe wizualnie rozwiązanie, które bardzo polecamy.

Ze względu na dużą powierzchnię blatu zdecydowaliśmy się na zastosowanie gniazdka chowanego w blat. Umożliwia ono dostęp do prądu nie tylko standardowo przy ścianie, ale również w innych miejscach.

Meble lakierowane na wysoki połysk lubią wnętrza nowoczesne, minimalistyczne. Są dobrym rozwiązaniem do małych przestrzeni, gdyż  odbijają światło i optycznie powiększają przestrzeń. Mają wiele zalet, dlatego są bardzo częstym wyborem. Jedną z wad, która może przeszkadzać zwłaszcza osobom posiadającym liczną gromadę dzieci, jest widoczność śladów po palcach i dotykaniu mebli. Jednak wcześniej pisaliśmy o łatwym czyszczeniu, więc wybór należy do każdego osobiście.  Dla niektórych minusem  będzie fakt posiadania białej lakierowanej kuchni przez większość sąsiadów, ponieważ jest to trend niezwykle modny.. a jak to bywa z modą, kiedyś przeminie..

Dlatego istnieją również rozwiązania mniej błyszczące – matowe, lub półmatowe… ale o tym innym razem 🙂