ILE KOSZTUJĄ MEBLE NA WYMIAR?

 

To pytanie często zadają sobie osoby urządzające swoje wnętrza. Zastanawiają się czy lepszym rozwiązaniem będą meble gotowe, modułowe, czy te robione na zamówienie? Jaka jest różnica w cenie? Który rodzaj mebli jest praktyczniejszy?

Decyzja o wyborze mebli, np kuchennych to wybór na lata. Planujemy przeznaczyć na ten cel określoną sumę pieniędzy , a co chcemy otrzymać w zamian?

Praktyczne, ładne, efektowne i solidne meble na lata, które przetrwają eksploatację ich podczas codziennego użytkowania.

 

MEBLE GOTOWE CZY MEBLE NA ZAMÓWIENIE?

Na rynku mamy wielu producentów oferujących meble gotowe, które pochodzą z produkcji taśmowej.

Cena mebli gotowych zawsze będzie niższa od tych wykonanych na wymiar.

Płacąc za meble produkowane na wymiar płacimy za idealne ich dopasowanie do naszej przestrzeni. Meble gotowe nie umożliwią nam tego. Występują z reguły w standardowych wymiarach, które nie zawsze dopasują się do naszego wnętrza. W dodatku za usługę transportu i złożenia mebli musimy dodatkowo zapłacić. Usługa wykonania mebli na wymiar zawiera w sobie: pracę Projektanta i jego porady dotyczące funkcjonalności i względów estetycznych, przygotowanie i modyfikację projektu pod nasze potrzeby, wyliczenia związane z rozpoczęciem produkcji, pracę stolarzy, a także kompleksowy montaż w miejscu inwestycji.

CO MA WPŁYW NA CENĘ?

W większości przypadków konstrukcja mebli na wymiar tzw. korpusy są wykonane z płyty laminowanej o grubości 18mm dodatkowo zabezpieczonej okleiną PCV w kolorze płyty.

Cena mebli uzależniona jest przede wszystkim od ich wymiarów – szerokości i wysokości, gdyż to dyktuje nam ilość surowca jaka zostanie przeznaczona na wykonanie danego mebla.

Rodzaj frontów

Najtańszym rozwiązaniem są fronty wykonane z laminowanej płyty meblowej. Dostępne są różne kolory, struktury tej płyty , m.in. imitujące drewno.

Droższe rozwiązanie a co za tym idzie trwalsze i bardziej odporne to np. fornir, lakierowana płyta MDF o wykończeniu matowym lub w połysku, lite drewno, fronty akrylowe, szklane.

Dla przykładu:  powyżej widoczne są trzy rodzaje frontów – od lewej najdroższy front z lakierowanej płyty mdf ze żłobieniem typu ramiak, następnie nieco tańsze fronty z lakierowanej płyty mdf na wysoki połysk, oraz po prawej fronty w wersji najtańszej – z laminowanej płyty meblowej.

Wyposażenie szafek

To ważny element mebli produkowanych na wymiar, bo to dzięki wyposażeniu nasze meble stają się funkcjonalne i idealnie dobrane do naszych potrzeb.

Przez wyposażenie szafek do kuchni rozumiemy: szuflady zewnętrzne i wewnętrzne, kosze cargo,  systemy do szafek narożnych magic corner, segregatory, suszarki do naczyń, kosze do segregacji odpadów, elektryczne szuflady servo drive, itp.

Dodatkowym elementem wyposażenia jest również oświetlenie pod szafkami .

Od tych wszystkich elementów a właściwie ich ilości  uzależniona jest cena końcowa kuchni. Często to one są przyczyną „ceny z kosmosu” za naszą kuchnię.Dlatego warto byś świadomym, że dodatkowe udogodnienia nie są niezbędne do funkcjonowania i poruszania się w kuchni. Warto również zastanowić się i zdecydować: czy bardziej zależy nam na wizualnym efekcie zewnętrznym czy bajerach ukrytych za frontami?

Ciekawostka:  Cena tej samej kuchni z pełnym wyposażeniem systemowym może być nawet 30-40% wyższa od wersji z podstawowymi elementami wyposażenia!

Okucia

Okucia to zawiasy i prowadnice do szuflad. Cena warunkuje ich jakość, ale nie zawsze.  Mamy na rynku dostępne okucia wiodących producentów, których ceny są wyższe od równie dobrych i trwałych zamienników mniej znanych firm. Decyzja o wyborze należy do Inwestora.

Dodatkowe elementy dekoracyjne

Jeśli decydujemy się na rozwiązania indywidualne, skomplikowane, wymagające dużego nakładu pracy to znajdzie to oczywiście odzwierciedlenie w cenie za nasze meble.

Przy produkcji mebli na wymiar każde zlecenie jest traktowane indywidualnie, dlatego warto zapytać Projektanta, które elementy mogą powodować wzrost ceny i czy istnieje jakaś alternatywa.

WYCENA

Sporządzenie szczegółowej i dokładnej wyceny jest niezwykle pomocne w wyborze mebli kuchennych a także ich wyposażenia.

Dzięki przeanalizowaniu takiej wyceny jesteśmy świadomi tego ile płacimy i za co płacimy.

Każdy kosztorys powinien być traktowany indywidualnie i wskazywać co ma wpływ na zwiększenie ceny, a zastosowanie jakich działań pozwoli na jej obniżenie.

Tak więc odpowiedź na pytanie ILE KOSZTUJĄ MEBLE NA WYMIAR będzie w każdym przypadku inna.