Jak się urządzić? PORADY vol. 2 Przechowywanie w kuchni

Skoro mamy już swoje wyczekane i wymarzone „gniazdko”, przyszedł czas na przemyślenie i dostosowanie go do naszych indywidualnych potrzeb.

Przez pojęcie indywidualne potrzeby rozumiemy stworzenie przestrzeni, która pozwoli nam  czuć się swobodnie, nie będzie przeszkadzać naszej  codzienności, naszym przyzwyczajeniom i wpasuje się w tzw i jakże modne –  Morning and Evening Routines !

Oczywiste jest, że innej przestrzeni wymaga singiel mieszkający w kawalerce, często stołujący się na mieście, a kompletnie innej rodzina 2+2 +pies , dla której przygotowywanie posiłków w domu jest codziennym obowiązkiem.

Płynnie przechodzimy do sedna a co za tym idzie do słowa klucz – PRZECHOWYWANIE.

To właśnie przechowywaniu poświęcony będzie cały ten post.  Jest to kwestia przez wielu pomijana, niedoceniana a jakże ułatwiającą życie i oszczędzająca wielu zgryzot, niedomówień, konfliktów i „cichych dni”, śmiem twierdzić  – ratująca relacje międzyludzkie.  Żart!

Zaczynamy…

 Kuchnia

Miejsce nam dobrze znane, z reguły spędzamy tu dość dużo czasu na przygotowywaniu posiłków dla  bliskich. Chcąc wykazać się naszym talentem kulinarnym przenosimy się razem z naszymi gośćmi w różne smakowe rejony świata… a ile czasu spędzamy w kuchni na sprzątaniu po tych naszych podróżach kulinarnych ? Im dalsze te podróże tym większa ilość składowych dania, więcej euforii w procesie tworzenia a co za tym idzie zwyczajnie mówiąc – WIĘKSZY BAŁAGAN.

Sposób na to jest jeden – dobra organizacja = mądre przechowywanie!

Dlatego jak wspomniałam na wstępie inne potrzeby przechowywania będzie miał singiel rzadko gotujący w domu, a inne duża rodzina… dlatego zastanówmy się czego oczekujemy od naszej kuchni – jakie funkcje ma spełniać?  ile czasu w niej przebywamy?  czy lubimy ład i porządek na blacie roboczym?

Wyjdźmy z założenia, że im więcej miejsca do przechowywania w kuchni tym lepiej.

Gdzie możemy znaleźć dodatkowe miejsce do przechowywania?

Szafki do sufitu

Nie pozbawiajmy się dodatkowej półki na górze szafek. Mimo że dostęp do niej jest utrudniony( bo bez stołka lub drabinki się nie obędzie) to umówmy się – nie każdej rzeczy w naszej kuchni używamy codziennie. Niech te dodatkowe półki będą przeznaczone na rzadziej używane sprzęty.

Plus jest jeszcze jeden – nie ma miejsca na gromadzenie się kurzu i odpada nam sprzątanie tego elementu 🙂

Wysoka zabudowa piekarnika i lodówki

Jest to rozwiązanie praktyczne i ładne wizualnie – głównie  z tych względów decydujemy się na nie, ale…

jest jeszcze jeden plus takiego wyboru:  więcej miejsca do przechowywania.

Taka zabudowa jest głęboka, szeroka – daje nam to możliwość wykorzystania przestrzeni pod piekarnikiem, nad nim oraz nad lodówką. Możemy zdecydować się na zamontowanie szuflad zewnętrznych lub wewnętrznych, albo zwykłe półki. Którekolwiek rozwiązanie wybierzemy, będzie to duże ułatwienie w utrzymaniu ogólnego porządku w kuchni.

Gotowe systemy do przechowywania

Dostępnych na rynku jest wiele ułatwień.

Oto przykłady firmy Peka i Blum:

Takie rozwiązanie pełnią rolę spiżarni, są na prawdę bardzo pojemne, a ich używanie jest czystą przyjemnością.

Wszystko na swoim miejscu

Jeśli każdy element w naszej kuchni będzie miał swoje wyznaczone miejsce, utrzymanie porządku będzie dużo łatwiejsze. Gdy będziemy chcieli szybko posprzątać nie będziemy marnowali czasu na zastanawianie się gdzie to „upchnąć” a potem jednak przestawić i jeszcze raz przestawić i jeszcze raz…

Możemy sami przydzielić konkretne miejsca konkretnym rzeczom, lub skorzystać z pomocy gotowych rozwiązań, jakie oferuje firma Peka:

Nie marnujmy miejsca

Miejsce w kuchni jest zbyt cenne, aby pozwolić sobie na jego marnowanie. Nie o nie! Nie możemy na to pozwolić!

Problem takiego marnowania pojawia się szczególnie w kuchniach w kształcie litery L, U lub G czyli w większości kuchni 🙂

Niewykorzystany narożnik, martwy róg , ciemny zaułek… jak by tego nie nazwać jest to bardzo problematyczne miejsce.  Dostęp do niego jest nie lada wyzwaniem i wymaga choć odrobiny sprawności fizycznej.  Możemy tam sięgnąć ręką, zanurkować głową lub wyręczyć się mniejszym mieszkańcem naszego domu, który z większa łatwością od nas dostrzeże co tam w ogóle schowało się w tej nieszczęsnej szafce ?!

Aby dostać się do szafki narożnej , poza możliwościami manualnymi,  mamy inne rozwiązania – dużo prostsze i gotowe do zamontowania…

Rozwiązania producenta  Peka:

Mądre PRZECHOWYWANIE ułatwia życie i daje więcej czasu na rzeczy przyjemne. Jest to fakt niezaprzeczalny! Nie bagatelizujmy tej kwestii na etapie urządzania naszych wnętrz, a dzięki temu godziny zaoszczędzone na mozolnym sprzątaniu i „ogarnianiu chałupy” będziemy mogli poświęcić rodzinie lub swoim małym przyjemnościom.  I właśnie TAK TRZEBA ŻYĆ 🙂