Jak się urządzić? PORADY vol 3 Okap do kuchni

Gdy mamy już pięknie urządzoną kuchnię, dopasowany w niej każdy nawet najmniejszy  detal, dzięki któremu  wygląda iście  jak z modnego magazynu wnętrzarskiego lub nawet jak z Pinteresta… myślimy sobie: Udało się! To jest to!

Lecz poza cieszącymi nas wrażeniami wzrokowymi w kuchni doświadczamy również innych doznań… węchowych.

I to właśnie one, nawet najbardziej designerskie wnętrze,  mogą zamienić w miejsce, z którego chce się wprost uciekać!

Spokojnie, są na to sposoby…

OKAPY KUCHENNE, to właśnie nim będzie poświęcony ten post.  Omówimy zasadę ich działania, rodzaje, zalety i wady poszczególnych typów.

Zaczynamy…

Okap kuchenny z definicji ma za zadanie usuwać nieprzyjemne zapachy oraz pochłaniać opary i tłuszcz, jakie powstają podczas przygotowywania potraw.  Chroni przed rozprzestrzenianiem się po całym wnętrzu niepożądanych zapachów z gotowania lub smażenia.

W związku z tym możemy wyróżnić dwa rodzaje okapów:

1. Wyciąg

Zasada działania wyciągu polega na   zasysaniu powietrza z parą i niepożądanymi zapachami, a następnie wyrzucaniu ich na zewnątrz – dlatego najczęściej podłączany jest do przewodu kominowego, co oznacza, że pracuje w układzie otwartym.  Konieczna jest możliwość podłączenia okapu do kanału wywiewnego.

2. Pochłaniacz

W tym przypadku zasada działania jest zupełnie inna. Pobrane przez okap powietrze jest oczyszczane  z tłuszczu, zapachów i dymu. Następnie z powrotem wydmuchane do kuchni.  Jest to praca w układzie zamkniętym.  Tego rodzaju okap nie potrzebuje podłączenia do kanału wywiewnego, więc można go stosować w miejscach gdzie dostęp do niego jest niemożliwy, utrudniony lub wiąże się z przeprowadzeniem rury przez większą część szafek.  Pochłaniacz co jakiś czas wymaga wymiany filtrów węglowych.

Gdy podejmiemy już decyzję jaka zasada działania okapu jest dla nas odpowiednia, możemy przejść do wyboru konkretnego typu okapu. Mamy wybór spośród:

  • okap podszafkowy
  • okap teleskopowy
  • okap kominowy
  • okap wyspowy

Okap podszafkowy najlepiej sprawdzi się w mniejszych kuchniach. Jego zdecydowaną zaletą jest to, że niemal go nie widać. Jest montowany w szafce wiszącej. Nie zaburza kompozycji całego wnętrza, nie dzieli szafek wiszących na różne wysokości. Doskonale sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach. Wiele osób obawia się wyboru tego rodzaju okapu ze względu na fakt, że nie „pokrywa” on całej płyty grzewczej.  Jednak jeśli wybierzemy okap z większą wydajnością, nie musimy się tego obawiać, wszystkie niepożądane  zapachy i opary zostaną wciągnięte.

Okap teleskopowy

Jego sposób montowania jest zbliżony do okapu podszafkowego.  Jak nazwa wskazuje posiada element ruchomy – teleskopowy, który się wysuwa.  Jest to ułatwienie w użytkowaniu, gdyż okap samoczynnie po wysunięciu panelu przedniego uruchamia się i analogicznie po wsunięciu go – przestaje działać.  Z uwagi na element wysuwany konieczne jest dostosowanie frontu szafki okapowej-z reguły zmniejszenie jego wysokości, aby dolna krawędź wszystkich szafek wiszących licowała się z linią okapu.

Okap kominowy

Jest to okap wolno wiszący, bez obudowy z szafek. Mocowany jest przy ścianie i ma charakterystyczny komin, który kryje rurę podłączaną do otworu wentylacyjnego.  Mamy wybór spośród przeróżnych brył, kształtów, kolorów. Taki okap możemy potraktować jako element dekoracyjny w naszej kuchni, bo zdecydowanie skupia na sobie uwagę.

Okap wyspowy

Jest to okap dość dużych rozmiarów, montowany do sufitu. Jak sama nazwa wskazuje jego przeznaczenie to duże kuchnie z wyspą.

Ważną kwestią przy wyborze okapu są jego parametry.

Tym decydującym jest wydajność okapu. Jest ona podawana   w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). Optymalnie dobrany okap kuchenny powinien filtrować całe powietrze z kuchni co najmniej 6 razy w ciągu godziny.  Można obliczyć wydajność potrzebną do przefiltrowania powietrza w naszym pomieszczeniu. Innym ważnym czynnikiem decydującym o wyborze okapu jest jego głośność. Warto dopytać się o te kwestie specjalistów od AGD lub poszukać informacji na stronach internetowych i forach.

Zgłębienie tego tematu i wybór idealnego okapu zdecydowanie uprzyjemnią nam chwile spędzone w naszych wnętrzach.