Projektujemy funkcjonalną szafę – PORADNIK+GOTOWE PROJEKTY

JAK ZAPROJEKTOWAĆ FUNKCJONALNĄ SZAFĘ ?

Szafa to nieodłączny mebel w każdym mieszkaniu, a szafa o funkcjonalnym wnętrzu to marzenie każdej Pani domu

Jak urządzić „środek” szafy tak by był dobrany do naszych potrzeb? By pomieścił naprawdę dużo rzeczy? By był funkcjonalny i ułatwiał utrzymanie porządku? Odpowiemy  na te pytania proponując  konkretne rozwiązania. Przedstawimy i omówimy przykładowe projekty wnętrz szaf z zastosowaniem różnych rozwiązań.

Zacznijmy od tego,że wnętrze naszej szafy zależy od jej przeznaczenia i umiejscowienia w mieszkaniu. Szafa do przedpokoju może mieć do zaspokojenia zupełnie inne nasze potrzeby niż szafa w garderobie.

Na początek zastanówmy się co chcemy przechowywać w danej szafie!  Szafa do przedpokoju często pełni funkcję pomieszczenia porządkowego połączonego z częścią standardową do przechowywania ubrań i butów, a także większych gabarytów. Możemy umieścić tu: sprzęt sprzątający ( mop, odkurzacz, deska do prasowania, środki do utrzymania czystości, chemia …) , przedmioty dużych gabarytów rzadziej używane ( kołdra, poduszki, koce, pudła z sezonową garderobą…), narzędzia, a także buty i ubrania.  Zasada przechowywania jest prosta – ciężkie na dole, lekkie na górze, często używane na wysokości łatwo dostępnej, używane sporadycznie-na wysokości dolnej lub górnej.

Szafa w sypialni lub garderobie głównie będzie zapełniana ubraniami, butami, dodatkami a także większymi gabarytami np. odzieżą sezonową.  W zależności od potrzeb indywidualnych we wnętrzu szafy mogą przeważać drążki do wieszania ubrań lub standardowe półki. Istnieją również rozwiązania nietypowe, ale zarazem bardzo praktyczne, ułatwiające segregację ubrań i utrzymanie porządku. Są to np. wysuwane kosze o różnej głębokości i szerokości, wysuwane wieszaki na spodnie, na krawaty, wysuwane kosze na buty, drążki obniżane tzw. pantografy.

Duże znaczenie przy projektowaniu idealnego wnętrza naszej szafy ma jej wielkość – przede wszystkim szerokość.  Inne rozwiązania zastosujemy w szafie wąskiej np. 1,2 m a inne w wielkiej liczącej np. 3,5 m .  Poniżej przedstawiamy GOTOWE PROJEKTY szaf w trzech orientacyjnych wymiarach: 1.2m,  2m,  3m:

PROJEKTY -szafa o szerokości ok. 1,2m

To szafa, w której znajdziemy miejsce i na drążek do ubrań wiszących i na standardowe półki. Mamy również  możliwość zamontowania szuflad lub wysuwanych koszy. Na samej górze jest przestronny pawlacz na przedmioty rzadziej używane. Układ wnętrza szafy możemy dowolnie zmieniać i dostosowywać do swoich potrzeb.

PROJEKTY – szafa o szerokości ok. 2m

 W szafie o szerokości ok.2m mamy zdecydowanie większe pole manewru. Dobrym rozwiązaniem jest oddzielna przestrzeń na deskę do prasowania i suszarkę na pranie, a także na odkurzacz, wiadro, kij do mopa, szczotkę i żelazko.  Projekt trzeci przedstawia takie rozwiązanie. Poza tym jest nadal miejsce na ubrania i buty.  Projekt pierwszy  to wersja LUX. Zawiera wiele udogodnień w postaci obniżanego drążka-pantografu, wysuwanych wieszaków na spodnie, wysuwanych koszy na buty, oraz szuflady. Szuflady to rozwiązanie bardzo praktyczne i przydatne w każdej szafie, przechowamy w nich np. bieliznę lub inne drobniejsze elementy naszej garderoby. Standardowo w trzech projektach szaf mamy do wykorzystania przestrzeń na górze szafy-pawlacz.

 PROJEKTY – szafa o szerokości ok. 3m

 W szafie o wymiarach ok.3m możemy szaleć do woli. Znajdzie się tu miejsce dosłownie na wszystko.  W zależności czy mamy więcej ubrań wiszących czy składanych w tradycyjny sposób możemy dostosować ilość drążków i półek poziomych.

PAMIĘTAJMY!!!

Gdy każdy przedmiot znajdujący się w naszym domu ma swoje miejsce – łatwiej jest utrzymać ogólny porządek. Warto uwzględnić to gdy projektujemy swoją szafę.